Header Graphic

 

ІСТОРІЯ ОРДЕНА КАРМЕЛІТІВ

 

Історія ордену кармелітів (інакше - чину братів босих Пресвятої Діви Марії з гори Кармель) починається у Палестині. Він заснований у другій половині ХІІ століття організованою групою монахів на чолі з Брокардом з Калабрії.

Перші поселення кармелітів з'явилися на горі Кармель, звідси і назва. Кармель, у перекладі "сад", - палестинський гірський хребет, вкритий лісом і чудово зрошений. Він простягається на території Ізраїля вздовж річки Кісон на 23 км узбережжям Середземного моря, має висоту 550 м над рівнем моря. Монахи, які поселился тут, оточували особливою пошаною святого Іллю, відомого пророка Старого Завіту.

Кармеліти спочатку наслідували зразки східного чернецтва, зокрема аскетичного сподвижництва. Устав палестинських кармелітів затвердив на початку XIII століття латинський Єрусалимський патріарх Альберт (на той час Єрусалим був під контролем християн). 1238 року, після розгрому християнських військ сарацинами, кармеліти переселилися до Західної Європи. Спочатку вони оселилися на Кіпрі, Сицилії, в Англії, де заснували кілька монастирів та спільнот. Згідно стародавніх оповідей, генералу кармелітів Симону Штоку з'явилася Матір Божа і звеліла йому звернутись до Папи Римського у справі затвердження уставу ордену. У 1247 році змодифікований кармелітський устав був затверджений Папою Інокентієм ІV.

З появою ченців у Європі, устав кармелітів дещо пом'якшився. Ті з-поміж кармелітів, хто повернувся до первісного уставу, почали називатися "босоногими" або босими кармелітами. З 1593 року чин босих кармелітів став самостійним орденом. У Римо-Католицькій Церкві його зараховано до числа "жебрачих" орденів, члени якого займаються місіонерством, благодійністю та освітою.

З метою проповідування Євангелія на початку XVII століття ченці вирушили з Італії до Персії. Їхній шлях пролягав через Річ Посполиту. У 1605 році кармеліти з’явилися у Кракові, де заснували монастир. До Бердичева перші кармеліти прибули приблизно у 1630 році.

Святі Тереза Авільська та Іван від Хреста, найвидатніші вчителі молитви і духовного життя, отримали звання Докторів (Вчителів) Церкви. Свідченням особистої зустрічі з Богом на дорозі Кармелю є постаті Святої Терези від Дитяти Ісус - наймолодшого Вчителя Церкви, св. Терези Бенедикти від Хреста (Едит Штайн), покровительки Європи, та св. Рафаїла Каліновського.

Одяг кармелітів - коричнева ряса, поверх якої накидається білий плащ. Особливе значення має Скапулярій - освячений елемент одягу, що носиться на грудях та спині. Скапулярій є знаком посвячення усього чернечого чину Богородиці. Його ще називають одягом Марії. Миряни, які носять кармелітський Скапулярій, об'єднуються в братства, котрі духовно з'єднані з орденом кармелітів.

Члени ордену, яких сьогодні більше 4 тисяч у сімдесяти країнах світу, і в наш час займаються місіонерською та духовно-просвітницькою діяльністю, керують навчальними закладами і організовують видавництво періодичних видань. Кармеліти до сьогодні залишаються вірними двом принципам духовного життя: молитві й апостольській діяльності.

 

 СВІТСЬКИЙ КАРМЕЛЬ У КИЄВІ

Початки кармелітської духовності йдуть від св. пророка Іллі, котрий жив у пустелі і молився. Його девіз: «Живе Бог, перед котрим я стою».

Головною покровителькою спільноти є Пресвята Діва Марія з Гори Кармель, св. Йосип, святі реформатори Кармелю Тереза від Ісуса та Йоан від Хреста, а також Тереза від Дитяти Ісус та інші.

Наша харизма: молитва й апостольська діяльність, яка виражається в поширенні (розповсюдженні) кармелітської духовності і способу молитви. Наше завдання полягає в наслідуванні Христа і чеснот Діви Марії, котра є для нас взірцем наслідування Христа у повсякденному житті. Молитва розуміється як розмова з люблячим мене Богом Єдиним у Трійці, якого я люблю і в присутності якого живу. Літургія є центром нашого життя.

Київська спільнота Світського Кармелітського Ордену почала формуватися в 1994 році. Першим асистентом був о. Давид OCD. 17 жовтня 1995 р. 16 осіб стали кандидатами. З того часу нашим асистентом був о. Ришард OCD. 2 жовтня 1999 року 10 осіб зі спільноти прийняли перші обітниці терміном на три роки. 18 травня 2002 р. 8 осіб прийняли вічні обітниці чистоти, послуху і бідності, зберігаючи світський характер життя. Це дало можливість зареєструвати нашу спільноту в Римі, що сталося того ж року. З 2004 р. асистентом спільноти був о. Ігор OCD. У 2008 р. асистентом став о. Василій OCD. На сьогоднішній день спільнота налічує близько 30 осіб разом з кандидатами.

У нашій спільноті існують дияконії згідно з потребами спільноти. Дияконія молитви, літургічна, інформаційно-редакційна (займається між іншим перекладами творів кармелітських святих і теологів), фотографічно-оформлююча, юридична, господарська.

Місійна діяльність: 2002-2003 рр. - допомога в організації спільноти світського Кармелю в Хмельницькому.

Діяльність на терені парафії. Раніше - праця на будівництві, у кухні. Жива участь у підготовці приїзду Папи Римського Йоана Павла II. Зараз - прибирання, допомога у підготовці літургії та інше.

Спільнота збирається в четверту неділю кожного місяця о 14:30. Запрошуємо всіх охочих.

Керівник спільноти: Вероніка Зуєва

Вихователь: Галина Красовська.

Звертатися за інформацією

до Ганни Машико тел: (044) 401-16-31,

та Олени Ковтун тел: (044) 276-10-25, моб. +380955495341,

mail: ElKovtun@yandex.ru